piątek, 31 sierpnia 2012

Carlos Ruiz Zafón - "Cień wiatru".


Z cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek.


Autor: Carlos Ruiz Zafón
Tytuł w oryginale: "La Sombra del Viento"
Ilość stron: 507
Wydawnictwo: MUZA SA

Kiedyś przypadkowo natrafiłam w internecie na tą właśnie książkę. Sama okładka wydawała mi się taka jakaś przyciągająca, ocena też całkiem dobra, więc pomyślałam sobie, że kiedyś ją kupię.
Na tym wydawało się, że koniec. Ale książka dała o sobie znać, gdy byłam na wakacjach i ujrzałam ją w sklepie. Wtedy nie było odwrotu, od razu musiałam ją mieć.

Ogólnie Cień wiatru cieszy się sporą popularnością, a przynajmniej tak mi się wydaje. Do tej pory, większość recenzji z jakimi się spotkałam była pozytywna. Ludzie, którzy ją przeczytali są zachwyceni talentem literackim Carlosa Ruiz Zafóna, a duża część osób uznaje Cień wiatru nawet za ulubioną książkę.
Czytając opis z tytułu spodziewałam się czegoś zupełnie innego po tej lekturze, ale to co przeczytałam stanowczo przekroczyło moje oczekiwania. Mogę określić tą książkę jako niespodziankę, przynajmniej ja miałam takie wrażenie gdy ją czytałam. Dlatego, nie chcę odbierać niespodziewanej przyjemności tym, którzy jeszcze nie mieli tej przyjemności.

Kiedy Daniel Sempere kończy dziesięć lat, jego ojciec zabiera go w niezwykłe miejsce zwane Cmentarzem Zapomnianych Książek. Na miejscu, Daniel wśród ogromnych stosów książek musi wybrać jedną, aby ocalić ją od zapomnienia. Cała przygoda musi zostać tajemnicą. Chłopiec trafia na Cień wiatru niejakiego Juliana Caraxa. Po przeczytaniu powieści jest nią bardzo zauroczony i próbuje odnaleźć inne dzieła Caraxa. Jest to niemożliwe, gdyż jak się okazuje ktoś próbuje zatrzeć jakiekolwiek ślady działalności literackiej Juliana. Wybór tej książki rozpoczyna w życiu Daniela ciąg niezwykłych przygód...

Muszę przyznać, że czytaniu książki towarzyszą duże emocje. Od wzruszenia i śmiechu, po złość. Niesamowicie denerwował mnie jeden bohater, którego działań za nic w świecie nie mogłam zrozumieć. Był po prostu brutalny. Kto taki, nie zdradzę. Myślę, że ci, którzy przeczytali wiedzą kogo mam na myśli.
Dawno nie trafiłam na tak przemyślaną książkę. Odniosłam wrażenie, że autor miał w głowie dokładny jej zarys. Często spotykam książki, które zaczynają się ciekawie, a kończą beznadziejnie lub odwrotnie. W tym przypadku dobry początek dorównał świetnemu zakończeniu. Opowieść tak prosta, a jednocześnie tak niezwykła.
Historia jest jedną, wielką, bardzo zagmatwaną zagadką.
Jak mogłam do tej pory nie wspomnieć o tym cudownym klimacie, Barcelonie.
Jedyną rzeczą, która mi czasem przeszkadzała są wulgaryzmy. Fakt, towarzyszą one dzisiaj większości książek, czasem ciężko ich uniknąć. Ale bez przesady. Jest wiele słów, które mogły zastąpić te nie najpiękniejsze zwroty. Carlos Ruiz Zafón używa ciekawych porównań, język pisania też całkiem, całkiem.
Lektura, z pozoru gruba, ale ja przeczytałam ją całkiem szybko. Zaczynasz czytać i za nim się obejrzysz, większość już za tobą.
Stanowczo godna polecenia! „Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie.”
 
 „Istniejemy póki ktoś o nas pamięta.” 

 „Chciałem wzbudzić w sobie nienawiść (...), ale nie potrafiłem. Prawdziwa nienawiść to dar, którego człowiek uczy się latami.”

 „[...] niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca.”Teraz marzy mi się przeczytanie Więźnia nieba, dalszego ciągu przygód Daniela Sempere. Mam nadzieję, że mi się uda! :)

5 komentarzy:

 1. ,,Cień wiatru" czytałam rok temu i byłam oczarowana. Teraz czytałam ,,Grę Anioła" i to samo odczucie ;) Po ,,Więzień nieba" też z chęcią sięgnę, jak tylko znajde zagubionego pieniążka ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też czytałam "Cień wiatru" i "Gra anioła". Zahipnotyzowały mnie od razu! Teraz czytam "Więzień nieba" i uważam, że warto przeczytać je jeszcze raz. Pozdrawiam i zapraszam na: http://daughters-of-gloom.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Też czytałam te ksiązki :)
  Zakochałam się w nich ♥

  a "więzień nieba" też przeczytam :D
  Zapraszam:
  http://hybrid-genesis.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytał☼am już kawałek temu i mam zamiar zrobić to ponownie, bo nie pamiętam do końca wszystkiego :) A jednak książka warta jest zapamiętania!

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jest świetna. Niedawno skończyłam jej słuchać.

  OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz - dziękujemy :)